Výzkum trhu

V roce 2015 a 2016 nejvíce klientů odešlo k Air Bank

Zeptali jsme se Čechů, které banky se jim spontánně, bez nápovědy, vybaví. Nejčastěji, v 83 procentech, si lidé vzpomněli na Českou spořitelnu. Podíváme-li se na bankovní reklamy, nejvyšší znalost měla reklama Air Bank. Výzkum GfK potvrdil, že nejvíce klientů má Česká spořitelna.

Roky 2015 a 2016 byly velmi úspěšné z hlediska přílivu nových klientů pro Air Bank. Nejsympatičtější bankou roku se stala Česká spořitelna.

Jak si v dnešní době, která nás reklamou bombarduje na každém kroku, vybrat tu správnou banku? Která z nich mi poskytne nejlepší servis, produkty a hlavně bez poplatků za vedení účtu? Nejenom tuto otázku si jistě klade každý, kdo přemýšlí o změně své banky. Proto jsme se zeptali Čechů, které banky a bankovní reklamy znají a kterou banku využívají.

Povědomí o bankách

Účastníkům výzkumu jsme pokládali otázku, jaká banka se jim spontánně vybaví. Mezi nejčastěji jmenovanými bankami byla Česká spořitelna s 83 procenty. Druhou nejčastěji jmenovanou byla Komerční banka. ČSOB s 63 procenty obsadila 3. místo. Mezi top 10 bankami, které lidé zmiňovali, se také dostaly Fio, MONETA Money Bank (bývalá GE Money Bank), mBank, nebo Unicredit Bank. „Odlišnost mezi věkovými skupinami je zejména v tom, že lepší povědomí o větších bankách mají lidé nad 30 let, naopak menší banky oslovily spíše skupiny lidí pod 30 let,“ říká Kristina Hanušová, Sector Leader Financial Services & Technology z GfK.

Bankovní reklama

GfK zjišťovalo ve výzkumu, kterou reklamu z poslední doby si Češi pamatují, ať už se jednalo o reklamu v televizi, rozhlasu, na internetu či billboardech. Pokud si lidé měli vybavit bankovní reklamu (spontánní vybavení), nejčastěji jmenovanou byla Air Bank (30 procent). V první pětici jmenovaných se také umístila Česká spořitelna, MONETA Money Bank, Fio a Komerční banka.

gfk_banky_jaro2017

Kterou banku klienti nejvíce využívají?

Z vybraného seznamu všech existujících bank v České republice respondenti vybírali tu, které jsou klientem. Nejvíce klientů podle studie FMDS má Česká spořitelna (38 procent). S 19 procenty okupuje druhé místo Komerční banka, na třetím místě je ČSOB se 17 procenty. Mezi TOP 10 českými bankami, jejichž produkty lidé využívají, se umístily také Poštovní spořitelna, MONETA Money Bank, mBank, Raiffeisenbank, Air Bank, ING Bank nebo Fio banka.

Ke které bance klienti přicházeli nejvíce v roce 2015 a 2016?

Zajímalo nás, ke které bance klienti přišli buď v roce 2015, nebo v roce 2016. Největší příliv klientů zažila v roce 2015 a 2016 Air Bank. Jako druhou banku, která zažila značný přísun klientů, respondenti uváděli mBank, a třetí příčku obsadila Fio banka. Naopak největší odliv klientů zažila Česká spořitelna. Jako nejčastější důvody pro omezení kontaktu s bankou, nebo její změnu, klienti uváděli všeobecnou nespokojenost a to, že je banka drahá (drahé produkty, vysoké bankovní poplatky).

Nejsympatičtější banka roku

„Pokud by Češi měli volit nejsympatičtější banku roku, bez ohledu na to, zda jsou jejími klienty, obdržela by zlatou medaili Česká spořitelna s 26 procenty. V těsném v závěsu a druhé místo získala Air Bank. Třetí příčka patří Komerční bance,“ dodává Kristina Hanušová.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!