ICT

Testovací verze WiMAX zajišťuje bezdrátový přístup ve švédských fjordech

Finále švédské regaty Around Gotland Race bylo toto léto zcela poprvé přenášeno živě na Internetu prostřednictvím širokopásmového připojení. Webové vysílání ve vysokém rozlišení proběhlo z moře, ze „Skanskobb”, zhruba 1 kilometr od pobřeží, z místa závěrečné jízdy. Tento projekt se uskutečňuje díky spolupráci společností Intel a Royal Swedish Yacht Club a podpoře poskytovatele širokopásmových služeb STOKAB, operátora Nilings, streamingové společnosti Qbrick a společnosti Mobile City z města Skellefeå.

V zájmu zajištění co nejlepší kvality přenosu startu a finále regaty Around Gotland Race byla použita bezdrátová širokopásmová technologie WiMAX. Zahájení se konalo 3. července 2005 na „Revengegrundet”, situovaném zhruba 7 km od města Sandhamn a finále proběhlo 6. července 2005 ve „Skanskobb”. Vysílač a přijímač byl umístěn na obou místech a odesílal živý obraz z kamery sledující zúčastněné lodě. V předešlém kole regaty Around Gotland Race byly k přenosu rovněž použity webové kamery, ale nepodařilo se dosáhnout vyšší kvality obrazu o objevovaly se rovněž výpadky.

Vybavení použité v regatě Around Gotland Race je součástí projektu iniciovaného společností Intel za účel ověření možností instalace rychlého a levného širokopásmového připojení této oblasti prostřednictvím technologie WiMAX. Stručně řečeno, řešení se skládá z optickými vlákny připojené základnové stanice ve městě Sandhamn a vysílačů/přijímačů umístěných v oblastech, kde je připojení potřeba.

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!